עובדים זרים מומחים
שאלות, עדכונים ועוד.
hp-i-info-icon

ד.וולפרט - משרד עורכי דין
להיות בידיים טובות

טלפון נייד: 054-6446177
משרד: 03-6398989
דוא”ל: dinaw.law@gmail.com
כתובת: רחוב החשמונאים 91 תל אביב

עובדים זרים מומחים

עובדים זרים:

מדינת ישראל מאפשרת למעסיקים פרטיים רבים להעסיק עובדים זרים ברישיון ובאישור בלבד.

העובדים הזרים מתחלקים לעובדים  ללא התמחות מיוחדת ואלו המתמחים בעבודה ספציפית.

העובדים הזרים העובדים בתחום הסיעוד, החקלאות והשירותים בד"כ אינם נושאי התמחות או מומחיות מיוחדת.

העובדים הזרים המומחים כגון: שפים, אמנים, בניין, היי טק, בניית מערכות ותשתית תת קרקעית ועוד, חייבים להציג בפני משרד הפנים את תעודות ההתמחות שלהם.

 

העובד הזר סל הזכויות:

כעיקרון לעובד הזר מגיעות כל הזכויות, בדיוק כפי שאלו מגיעות לכל עובד ישראלי. המעסיק יישא בכל הוצאות הסוציאליות של העובד (ביטוח רפואי, לאומי, פנסיה ועוד).

ישנם כמה הבדלים המתבקשים מסוג העבודה של העובד הזר, לדוגמא :

לכאורה, עובד סיעודי אמור לקבל תשלום עבור שעותיו הנוספות. העובד, הזמין בד"כ, 24 שעות ביום במשך שישה ימים בשבוע, אמור לקבל שכר גבוה מאוד עבור שירותיו אלו. בית המשפט נדרש לעניין והחליט כי התשלום בגין שעות אלו, אם יוכחו ע"י העובד, יתורגמו לתשלום נוסף של שליש ממשכורתו של העובד כתוספת.

המעסיק עובד מומחה לדוגמא יאלץ לשלם לו לפחות סך של פעמיים המשכורת הממוצעת בשוק (כ 18,000 ₪ לחודש).

לכן יש חשיבות בהכרת החוק והנהלים כאשר מדובר בהעסקת עובד זר, גם אם זה מגיע בהסדר סיעודי זה או אחר. דעו את הנתונים על מנת לבטח את עצמכם בצורה הטובה ביותר!

 

בעיית העסקת העובדים הזרים למדינה:

למרות שניראה שמצב שבו העסקת עובד זר הוא מצב של רווח לשני הצדדים אנו מוצאים כי לא כך פני הדברים.

אותם עובדים המגיעים לארץ לשנים ארוכות, לומדים את השפה, את המנטליות, מתערים בחברת קהילת העובדים הזרים, נישאים ומקימים משפחה מבקשים להיות תושבי קבע במדינה ולהמשיך לחיות בה את חייהם ולגדל בה את ילדיהם.

המחוקק, באין אונות מתמשכת, אינו משכיל לפתור את המצב או להעלות את הנושא לוועדה למציאת פתרון יישומי לאותם העובדים ולמדינה הנאלצת להתמודד עם עובדים זרים, ששירתו בנאמנות אזרחים זקנים וחולים וכאשר אשרתם פגה, הם הופכים להיות עבריינים ורדופים ע"י הרשות.

לעניין זה ניתן לקרא את מאמרה של פרופסור ליאת איילון – http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/658/627.html

 

העסקת עובד זר שלא כדין:

חשיבות רבה יש לעובדה שלא ניתן להעסיק עובד זר ללא אשרה ישירה הקושרת אותו למעסיק. ונסביר: לעובד הזר יש אשרה ספציפית לעבוד אצל מעסיק אחד ויחיד! גם ביומו החופשי, לא ניתן להעסיק אותו בבית בכל עבודה שהיא (שיפוצים, ניקיון או בישול).

למרות שיש לו אשרת עבודה תקפה, היא תקפה לעבודה בביתו של המעסיק הספציפי שלו! כמה נקודות להאיר את המכשולים שעומדים בעת העסקה שכזו:

  • אתם אינכם מבוטחים בכל ביטוח במידה והעובד יפצע בביתכם ותהיו חשופים לתביעה ממנו.
  • אינכם יכולים לשלם כל מס או זכות סוציאלית כחוק ולכן אתם חשופים לכתבי אישום פלילי מטעם המדינה על עבירה זו.
  • התשלום שאתם משלמים הוא תשלום ללא מס הכנסה, דבר ההופך אתכם לעבריינים לפי החוק וצפויים להליך פלילי
  • הקנס שיושת עליכם הוא גבוה מאוד ויכול להגיע לסך של 30,000 ₪.

 

תוכלו בוודאי להיזכר במקרים שבהם נתפסה עובדת זרה מועסקת בביתו של ראש הממשלה לשעבר מר אהוד ברק וכן בביתו של היועמ"ש מר ווינשטיין. למרות שבמקרים אלו הגיעה המדינה לידי הסכם פשרה עם בני הזוג, לא נאותה המדינה לחשוף אותם לציבור וזאת למרות הנחייה ברורה של בית המשפט לעשות כן.

עו"ד זובידה הגיש כתבי בית דין וביקש מבית המשפט לחשוף את פרטי ההסכם לציבור, בית המשפט הורה למדינה לעשות כן. כך יכול כל אזרח לבדוק את הסכם הפשרה ולדרוש להגיע לפחות להסדר תואם.

לעניין העסקת עובד זר שלא כדין – http://ovdimzarim.org.il/

 

הטיפול בעובד הזר:

ישנם מעסיקים רבים המרוצים משירותו ועבודתו של העובד הזה ומעוניינים לסייע לו להישאר בארץ וגם מנסים לסייע לו כבן משפחה בכל עניין הטורד אותו.

מעסיקים אלו והעובדים הזרים הם לקוחותינו הנאמנים, אנו מסייעים להם בקבלת האשרות, הסדרת תעודות ותביעות כנגד מעסיקים עושקים אשר לא העניקו את הזכויות על פי חוק.

הטיפול בעובד הזר הוא שונה ומורכב מהטיפול באזרח הישראלי. העובד הזר נאלץ להתמודד עם הקשיים בעצמו, כאשר הוא אינו דובר את השפה על בוריה ובמצב שבו קשה לו לקבל את הנתונים הנכונים אודות זכויותיו.

אנחנו כאן עבורם.

טיפול במשרדנו:

מאחר והטיפול במקרים יתכן ואינו הפיך והחלטת הרשות תהיה כזו אשר הסיכוי לערר עליה הוא קטן, הטיפול חייב להיות מופקד בידי מומחים ובעלי ניסיון.

עו"ד חיים זובידה- שרת שנים רבות כמנהל המחלקה הקונסולרית בשגרירויות ישראל בחו"ל. ערך ראיונות לאזרחים, טיפל באלפי בקשות והסדיר את עניינם של אזרחים רבים אל מול הרשות. ניסיונו הרב וטיפול בתיקים משני צדי המתרס מעניקים למשרדנו איכות ויכולת שאין דומה לה בארץ.

 

משרדנו נמצא כאן כדי לסייע לכם.  

מלא את פרטיך כאן  או צור קשר.

 

לפגישת ייעוץ לא מחייבת, פנה אלינו עוד היום   נייד: 054-6446177
או השאר פרטים