הוועדה ההומניטרית
שאלות, עדכונים ועוד.
hp-i-info-icon

ד.וולפרט - משרד עורכי דין
להיות בידיים טובות

טלפון נייד: 054-6446177
משרד: 03-6398989
דוא”ל: dinaw.law@gmail.com
כתובת: רחוב החשמונאים 91 תל אביב

הוועדה ההומניטרית

מהי הוועדה ההומניטרית?

כפי שהסברנו במאמרינו על האשרות בארץ, אישורי הכניסה והשהייה בארץ ניתנים על פי חוק ע"י שר הפנים באמצעות פקידיו.

אולם הכלל תמיד אומר שיש חריגים לכלל ואלו מטופלים במסגרת "הוועדה הבינמשרדית לעניינים הומאניטריים". וועדה זו היא וועדה של משרד הפנים, האישור הוא עדיין של משרד הפנים ואולם הוועדה אינה כפופה לנהלים ולתקנות של המשרד. הוועדה בוחנת את סיפורו של המבקש והאם התנאים מצדיקים מענה במסגרת הומניטרית.

היתרון העצום בוועדה זו הוא יכולתה לבחון כל מקרה באופן פרטני ע"פ עובדותיו המיוחדות ולתת מענה פרטני לאותה הבעיה.

 

מהם השיקולים של הוועדה ההומניטרית?

שיקולי הוועדה בבואה לבחון את עניינו של המבקש הם רחבים ולמעשה אינם כפופים לדבר אלא לסיפור ולמצוקה של המבקש. ניתן להניח שעובדה זו מסייעת למבקש בקבת האישור לבקשתו אך האמת מוכיחה ההפך.

עקב ריבוי בקשות, מקרים שונים במסגרות שונות, עובדות שונות, מדינות שונות וטענות שונות בכל עניין ועניין, הקשיחה הוועדה את עורה והיא אינה מאשרת את ההיתרים בנקל ולמעשה קבלת ההיתר הופך לדבר קשה ללא כל איזון למצוקת המבקש.

 

מי יכול להגיש בקשה לוועדה ההומניטרית:

לוועדה ההומניטארית יכול להגיש אחד מהאנשים הרשאי לקבל אשרת ישיבה מטעמים אלו:

  • הסדרת מעמד של בן זוג זר של אזרח ישראלי – כתוצאה מאלימות.
  • הסדרת מעמדו של בן זוג זר של אזרח ישראלי – לאחר גירושין.
  • הסדרת מעמד של בן זוג זר של אזרח ישראלי – לאחר פטירתה.
  • מבקש וזכאי למקלט מדיני בארץ.
  • רישיון ישיבה לנפגע פעולות איבה.
  • ייעוץ וטיפול בוועדות "המאוימים" – משתפי פעולה פלסטינאים המאוימים בשטחים.
  • נוהל הורה קשיש.

מי בוועדה?

נציג משרד החוץ, נציג משרד הבריאות, נציג משרד הרווחה, נציג המוסד לביטוח לאומי, נציג משטרת ישראל, נציג לשכת הקשר נתיב.

וועדה זו מתכנסת כפעם בחודשיים, ובכל וועדה עולים לדיון מספר מועט של תיקים.

 

חשיבות הניסוח, חשיבות הפסיקה והחלטות הוועדה הקודמות

עלינו לזכור כי הוועדה מורכבת מאנשים השומעים סיפורים רבים, חריגים וקורעי לב ועליהם להחליט לחיוב ולשלילה. עליהם להחליט אם המבקש הנמצא מולם יעזוב את הארץ או יישאר בה. האם להפריד בין בני משפחה או בין אהובים או בין מבקשי מקלט.

אין להמעיט בערך הכרת ההחלטות והלך הרוח הנמצא בוועדה זו. ברור כי החלטה שניתנה על ידי הוועדה במקרה אחד תשפיע על ההחלטה במקרה בדומה ואנשי הוועדה יודעים זאת. ולכן לדעת אילו בקשות אושרו, אילו טענות התקבלו ואילו בקשות וטענות נדחו, לזאת יש חשיבות מכרעת.

נציין כי גם החלטות שנדחו אך או אושרו או נערכו עליהן ביקורת בבית המשפט יתקבלו בשנית בוועדה בצורה שונה. אם הביקורת חמורה ינסו אנשי הוועדה להימנע מלתת את אותה החלטה באותן נסיבות.

כאן בדיוק נכנסת מומחיותו של המשרד. הכרת הוועדה והחלטותיה, עיונים בהחלטותיה ובדיקת הפסיקה מייצרת ידע אדיר שבו ניתן להשתמש בהגשת בקשה לוועדה. הסיכויים גוברים באופן משמעותי כאשר שוכרים את שירותיו של משרד מומחה.

 

כאן ניתן לקרא את פרוטוקול הכנסת לבדיקת פעילות הוועדה:
www.knesset.gov.il/protocols/data/rtf/pnim/2009-12-08-03.rtf

כאן ניתן לקרא את תלונות הוועדה לזכויות האזרח כנגד הוועדה:

http://www.acri.org.il/he/1288

 

המסקנות:

ניראה כי הוועדה עצמה אינה נותנת את החלטותיה באופן עצמאי אלא כסיוע וכוועדה מייעצת למשרד הפנים. אופי האנשים המרכיבים אותה מעידים על רצון להקשיח את עמדותיה ולא לאפשר היתרי ישיבה בארץ בנקל והיא ממשיכה את מדיניות משרד הפנים בענייני הגירה.

הדיונים המעטים (כשש בשנה) אינם מספקים ואינם יכולים לענות על הדרישה האדירה למתן החלטות ולמקרים החריגים הבאים לפתחה של הוועדה.

האפשרות הטובה ביותר על מנת לצלוח את הוועדה היא הסתייעות במשרד עו"ד מומחה אשר יכול לנווט את הבקשה ואת טיעוניה בהתאם להחלטות עבר ופסיקות לאישורה.

 

טיפול במשרדנו:

מאחר והטיפול במקרים יתכן ואינו הפיך והחלטת הרשות תהיה כזו אשר הסיכוי לערר עליה הוא קטן, הטיפול חייב להיות מופקד בידי מומחים ובעלי ניסיון.

 

עו"ד חיים זובידה- במהלך השנים הארוכות בהן שרת הוא בנציגויות ישראל בחו"ל הכיר מקרים חריגים רבים והגיש בקשות אלו כדי לסייע לאזרחים. במסגרת תפקידו אף ייעץ למשרד הפנים וחיווה דעתו באשר לבקשה ולמבקש.

משרדנו הוא משרד מומחה אשר מעניק ללקוחותיו, ליווי מלא, תמיכה  ואת הסיכויים הטובים ביותר להגשת בקשותיהם לוועדות משרד הפנים.

משרדנו נמצא כאן כדי לסייע לכם.  

מלא את פרטיך כאן  או צור קשר.

לפגישת ייעוץ לא מחייבת, פנה אלינו עוד היום   נייד: 054-6446177
או השאר פרטים