"המרצת מסתננים בלתי חוקיים לעזוב את הארץ"
שאלות, עדכונים ועוד.
hp-i-info-icon

ד.וולפרט - משרד עורכי דין
להיות בידיים טובות

טלפון נייד: 054-6446177
משרד: 03-6398989
דוא”ל: dinaw.law@gmail.com
כתובת: רחוב החשמונאים 91 תל אביב

"המרצת מסתננים בלתי חוקיים לעזוב את הארץ"

ביום 31.03.2015, התראיין מר גלעד ארדן, שר הפנים היוצא בתוכניתו של רזי ברקאי בגלי צה"ל.

להאזנה לראיון. 

באותו הראיון מגלה השר ארדן את התוכנית שגובשה ברשות ההגירה והאוכלוסין ולפיה מסתננים זרים אשר לא יעזבו את הארץ מרצונם יועברו למתקן משמורת (כפי הנראה סהרונים).

השר לשעבר ארדן מדבר על הבעיה הגדולה של תושבים ישראלים הנאלצים כיום לחיות יחד עם אוכלוסיה שאין עליה כל פיקוח. ישראלים אלה מביעים את החשש מפני אותם מסתננים באופן גלוי, ברור ופומבי.

ההגירה הקרקעית האדירה לטענת ארדן היא סכנה דמוגרפית וכן לאורח החיים. יש למצוא פתרון לגל ההגירה הקיים. השר ארדן הדגיש כי יש לשמור על כבודם כבני אדם יחד עם מציאת פתרון לאזרחי ישראל.

החובה המוסרית הראשונה היא לטובת אזרחי ותושבי ישראל.

עד היום הוצע למסתננים לשוב לארץ מולדתם כאשר המדינה מממנת את המעבר.

כלומר העברת המסתננים למדינות בטוחות אתם הגיעה מדינת ישראל אותם מסתננים / מבקשי עבודה (מסודאן ואריתריאה), במימון ממשלת ישראל (דהינו במימון האזרח)

בשלב הבא, עליו מדבר השר ארדן, יתבקשו המסתננים  לעבור מרצון למדינה אפריקאית שלישית אתה הגיעה מדינת ישראל להסכם, מסתננים שלא יסכימו יאלצו לעבור למתקן כליאה / משמורת (כפי הנראה בסהרונים).

בהתאם לדין הבינלאומי, לא ניתן לגרש את המסתננים, ברם ממשלת ישראל אינה רואה כל בעיה להעבירם למתקני משמורת ולהגביל את חופש התנועה שלהם, בהתאם לחוק הכניסה לישראל.

יצוין כי המהלך הוא בתמיכתו ובהגנתו של משרד המשפטים ומחלקת המשפט של רשות ההגירה והאוכלוסין.

למשרדנו ניראה כי ממשלת ישראל ומשרד הפנים לא הפנים עדיין את חוסר היכולת של המדינה להעניק לאותם מסתננים במתקני הכליאה תנאים ראויים.

בעתירה משנת 2014, כנגד מתקני הכליאה הראו עורכי הדין פעלי זכויות האדם כי הקשר בין תנאים ראויים הניתנים במתקני הכליאה למציאות אינה קיימת.המתקנים סבלו מעודף אדיר באנשים, חוסר במיטות, חוסר במזון, חוסר בביגוד, תנאי היגיינה ירודים, אותם אנשים שהפעילו את מתקן הכליאה שנסגר, עברו למתקן המשמורת ללא שום שינוי בהנחיות. תחבורה ליציאה לעבודה מהמתקן סופקה ל כ 800 איש ביום מתוך 5000.

בית המשפט החליט, ובצדק, כי לא ניתן לכלוא אדם או להגביל את חופש תנועתו בתנאים אלו ללא הגבלה.

גם כאן לדעתנו יתרחש אותו הדבר, גם כאן תוגש עתירה כנגד המדינה אשר לא תוכל לספק למסתננים תנאים ראויים וגם כאן העתירה תתקבל לבסוף.

לדעתנו אין כאן ניסיון אמתי של הרשות לטפל בבעיית המסתננים אלא פשוט להעבירה לכמה חודשים "למקום אין רואה". בהעדר תקציב ראוי ולאורך זמן, בהעדר בחינת מדוקדקת של המסתננים וצורכיהם, העתירה כנגד המדיניות תתקבל.

משרדנו ממתין בדריכות למימוש המדיניות של רשות ההגירה והאוכלוסין וימשיך לתת שירות ומענה ללקוחותיו (מעסיקים, מסתננים ובני זוג ישראליים של מסתננים) ככל שיצטרכו זאת.

קישורים לנושא:

כתבה ידיעות אחרונות – החלטת רשות ההגירה והאוכלוסין בעניין מסתננים..

סוגיית המסתננים – ארדן נגד ישי – ערוץ 2 נגד החלטת ישי לגרש את מסתננים..

כתבה – מאקו – החלטת ארדן בעניין מסתננים.

 סיקור ערוץ 7 – החלטת ארדן בעניין מסתננים..

 ארדן – קול חי בעניין מסתננים.

שמונה דברים שלא רציתם לדעת על מסתננים.

החוק למניעת הסתננות – מסתננים.

 

לפגישת ייעוץ לא מחייבת, פנה אלינו עוד היום   נייד: 054-6446177
או השאר פרטים